Živimo u svijetu podobnosti i „kulture otpada“
Razmislite o tome: plastične slamke, kese, boce za vodu, posude od stiropora, plastične kašičice i drugi predmeti, dio su čitave klase proizvoda osmišljenih da se upotrijebe samo na nekoliko minuta, ponekad čak i nekoliko sekundi, međutim ostaće na našoj planeti decenijama.
Drugim riječima, oni naseljavaju naše deponije, ili još gore, završavaju u netaknutoj prirodi koju, imamo sreće da vidimo u Crnoj Gori: završavaju u našem plodonosnom zemljištu, rijekama, svim našim jezerima i Jadranskom moru. Ne samo da štete prirodi, već imaju i užasan uticaj na naše zdravlje, turizam i ekonomiju.
Da, oni su jeftini i podobni, ali samo zato što ne uzimamo u obzir njihov uticaj na životnu sredinu: od crpljenja resursa, energije i/ili upotrebe vode, do njihove proizvodnje i transporta, kao i direktnih i indirektnih troškova njihove jednokratne upotrebe: odvoza smeća,
čišćenja plaža, sanacije curenja deponija i rehabilitacije prirodnog okruženja. Ali šta mi radimo povodom toga?
Vjerujemo da mali koraci mogu predstavljati veliku promjenu i vjerujemo da i vi možete biti dio toga! Promjenom navika u vašem ugostiteljskom objektu i promišljenijim odlukama o kupovini, ne samo da možete umnogome smanjiti otpad koji proizvodite, već i uštedjeti novac i ostaviti dobar utisak na svoje mušterije. Sve više kupaca svakodnevno zahtijeva manje plastike. Hajde da zajedno zamijenimo jednokratne predmete trajnima.
Yes
Hajdemo vise, mrdnimo se sa price, radimo. Uvedimo zabranu upotrebe plasticnih kesa, I to bi bio ogroman korak napred. U Kotoru, na pr. su prije par sedmica poceli da odvajaju “suvi” i “mokri “ otpad. U njima se nalaze neke nespojive stvari. Niko nije prije toga pustio nikakve najave, na radiju, tv, da obuce ljude kako da koriste i odlazu smece. Dosta je zbunjujuce i za mladje generacije, a kamoli starije. Niko ne objasnjava kako se sortira, gdje zavrsava taj otpad, sto se u stvari reciklira, ni gdje se to radi. Vazno je samo da je zaokruzen jos jedan “odgovor “ na zahtjev EU, ali nista drugo nije bitno. Ovakvih je pokusaja bilo i prije i to puno, I svi su propali naravno. Zasto? Jer se nikada ne prica, ne objasnjava, ne priprema “teren” za tako nesto, vec se samo preko noci kaze, sada cemo ovako! Ako imate nekog uticaja, molim vas ucite ih kako da rade! Hvala
Dear Daniel, we agree with you! Education and training is key to a successful introduction of a new waste separation system. The 2 bins system currently implemented in Montenegro is unfortunately not the one we recommend: the ideal system – as the one we are currently implementing in Gusinje – consists of a DOOR-TO-DOOR pick-up system with 5 streams: organics, plastic and metal, glass, paper and cardboard, residual waste (what doesn’t fit in the other category). And of course bulk waste need to be handled separately.