
Svim učesnicima/cama Samita Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama (UNFCCC),
Kako vaša vlada počinje da usklađuje svoje nacionalno određene doprinose (NDC) sa Pariskim sporazumom, važno je izbjeći neke obmanjujuće mjere koje se lažno predstavljaju kao klimatska rješenja kako bi se postigle neto nulte emisije („net zero”).
Spaljivanje plastičnog otpada, ulaganje u nedokazane tehnologije kao što je hemijska reciklaža i nastavak proizvodnje plastike na bazi fosilnih goriva rezultiraće ogromnim emisijama ugljenika i ozbiljno ugroziti šanse da se globalno zagrijavanje ograniči na 1,5ºC i spriječi klimatska katastrofa.
Plastika zagađuje i emituje gasove staklene bašte tokom čitavog svog vijeka trajanja, a proširenje proizvodnje plastike u smislu zabluda kao što su kompenzacije za emisije ugljenika/šeme trgovine emisijama i neprovjerene tehnologije (npr. geološko skladištenje ugljen-dioksida (CCS), hemijsko recikliranje, geoinženjering), služe samo da skrenu pažnju i odlože neophodne aktivnosti ka sprovođenju stvarnih rješenja za rješavanje krize klimatskih promjena i krize zagađenja plastikom.
Mi, potpisnici/ce ovog dokumenta, apelujemo na sve učesnike/ce UNFCCC-a da ne prihvataju lažna rješenja za klimatske promjene kao što su spaljivanje otpada i spalionice za proizvodnju energije iz otpada, da rade na ukidanju investicija za proizvodnju plastike za jednokratnu upotrebu i da pozovu petrohemijske kompanije da preuzmu odgovornost za zagađenje plastikom i za svoj ogroman doprinos globalnom zagrijavanju. Takođe apelujemo na učesnik/ce da podrže rješenja nultog otpada (zero waste) okrenuta zajednicama, koja generišu zelena radna mjesta, stimulišu lokalnu ekonomiju i smanjuju klimatsko zagađenje i zagađenje vazduha.
Zahtjevi:
● Smanjiti emisije gasova staklene bašte i osigurati da globalne temperature ne pređu 1,5ºC.
● Izbaciti spalionice za proizvodnju energije iz otpada iz NDC-a i drugih klimatskih planova.
● Zaustaviti ekspanziju petrohemijske industrije, smanjiti proizvodnju plastike, ukiniti plastiku za jednokratnu upotrebu i plastičnu ambalažu u različitim sektorima i fosilna goriva ostaviti u zemlji.
● Ne oslanjati se na kompenzacije za emisije ugljenika, trgovinu emisijama, uklanjanje ili šeme geološkog skladištenja ugljenika u cilju postizanja ciljeva neto nultih emisija.
Prijedlozi:
● Obavezati se na prave neto nulte ciljeve, uz veće ambicije za osiguranje pravedne tranzicije ka zaista održivoj kružnoj ekonomiji nultog otpada. ● Investirati u mjere smanjenja otpada i sisteme cirkularne ekonomije nultog otpada u sklopu nacionalnih klimatskih akcionih planova, uključujući alternativne sisteme dostave proizvoda zasnovane na ponovnoj upotrebi. ● Zahtijevati odgovornost petrohemijskih kompanija i kompanija zagađivača za zagađenje plastikom i ogroman doprinos globalnom zagrijavanju, prateći princip proizvođač plaća.
● Finansirati model pravedne tranzicije sa snažnom socijalnom zaštitom i pristojnim nadoknadama za radnike, uključujući sakupljače otpada u domenu reciklaže, ponovne upotrebe i prevencije otpada, prepoznati njihov doprinos ublažavanju klimatskih promjena i zaštiti ih od uticaja klimatskih promjena.
Smanjiti emisije gasova staklene bašte i osigurati da globalne temperature ne pređu 1,5ºC
Morate hitno reagovati kako biste zaustavili katastrofalne klimatske promjene. Globalni porast temperature ne smije preći 1,5°C – sve preko toga će donijeti opšte razarajuće posljedice. Klimatsku katastrofu možemo spriječiti jedino ako brzo i drastično u ovoj deceniji smanjimo gasove staklene bašte, a uz trenutne planove daleko smo od toga.
Trenutni državni i korporativni ciljevi za postizanje ‘neto nultih emisija’ ne znače stvarno nula emisija. Naše istraživanje pokazuje da se do četvrtine NDC-a oslanja na obmanjujuće mjere koje umjesto da ublažavaju klimatsku krizu one je pogoršavaju. Ovdje spadaju spaljivanje plastičnog otpada u spalionicama koje isti pretvaraju u energiju i cementne peći. Ni jedan NDC ne razmatra problem međunarodne trgovine plastičnim otpadom ili odlaganja elektronskog otpada, a ni u jednom se ne predlažu ciljevi nulte emisije za sektor za otpad, što pokazuje nedostatak ambicija mnogih zemalja.
Kako biste ispunili/e klimatske obaveze i ublažili/e štetu zajednicama na prvim linijama klimatske krize i krize otpada, pozivamo sve učesnike/ce da ispune naše zahtjeve:
• Ukinuti spalionice za proizvodnju energije iz otpada iz NDC-a i drugih klimatskih planova
Spaljivanje otpada u energiju nalazi se na dnu hijerarhije otpada upravo zato što u najvećoj mjeri negativno utiče na klimu. Spaljivanjem jedne tone komunalnog otpada oslobađa se skoro 1,1 tona ugljen-dioksida (CO2) u atmosferu, što doprinosi ubrzavanju klimatskih promjena. Ovo znači da energija koja se dobija sagorijevanjem otpada iziskuje emisije ogromne količine CO2, a u isto vrijeme stvara efekat zavisnosti od otpada, te sprječava prevenciju, ponovnu upotrebu, reciklažu i kompostiranje, koji mnogo više utiču na smanjenje gasova staklene bašte (GHG) i pružaju druge ekološke, društvene i ekonomske koristi.
Naročito se pokazalo da zagađenje vazduha spaljivanjem otpada više utiče na zajednice u nepovoljnom položaju, uključujući ljude tamne boje kože, što dodatno pogoršava nejednakost u našem društvu i doprinosi da klimatske promjene i dalje najviše utiču na one najugroženije. Takođe, spaljivanjem otpada u energiju mnogim
sakupljačima otpada i osobama koje iz čvrstog komunalnog otpada sakupljaju materijale za reciklažu, biće ugrožena egzistencija.
• Smanjiti proizvodnju plastike, postepeno zabraniti plastiku za jednokratnu upotrebu, naftu ostaviti u zemlji
Dok vlade donose odluke u smjeru napuštanja energetskih i transportnih sistema na bazi fosilnih goriva, industrija fosilnih goriva nastavlja da investira u proširenje gasnih, naftnih i petrohemijskih postrojenja kako bi proizvela više plastike. Proizvodnja i korišćenje plastike za jednokratnu upotrebu je glavni razlog ove ekspanzije i pogodno sredstvo za zaštitu budućnosti kompanija za fosilna goriva i opravdanje za njihova ogromna ulaganja. Prema Međunarodnoj agenciji za energiju, petrohemija, uključujući plastiku, trebalo bi da čini 45% rasta eksploatacije nafte i gasa od 2018. do 2040. godine. Kao ni dekarbonizaciju energetskog sektora, limit porasta globalne temperature 1,5°C nije moguće ostvariti ukoliko se proizvodnja plastike postepeno ne ukine.
Budućnost naftne i petrohemijske industrije leži na porastu proizvodnje plastične ambalaže i sintetičkih vlakana, tipa poliestera od kojeg se proizvodi tekstil. Ako se ostvare ova ogromna planirana ulaganja, trenutna zavisnost od jeftine plastike na bazi fosilnih goriva će se nastaviti u narednim decenijama, što će ugroziti i sabotirati napore za postepeno ukidanje fosilnih goriva.
• Odbaciti strategije kompenzacije za emisije ili uklanjanje ugljenika kako bi se dostigle neto nulte emisije
Dokazi ukazuju na to da tržišta ugljenika imaju sistemske mane, što znači da ne bi funkcionisala čak i kada bi cijena ugljenika bila „prava“. Većina projekata finansiranih od strane tržišta ugljenika ne predstavljaju dodatno sredstvo, tako da kompenzacije ne doprinose smanjenju emisije gasova staklene bašte. Upravo suprotno, kompanije koje zagađuju dobile su ogroman neočekivani profit od prekomjerne raspodjele dozvoljenih emisija ugljenika, a sistem je zapao u korupciju, mutne radnje i projekte bez ekološkog integriteta.
Kompenzacije za plastiku su još jedan primjer lažnih rješenja. Neutralizacija plastičnog otpada i kompenzacije za plastiku novi su koncepti zasnovani na „ugljeničnoj neutralnosti“. Određena organizacija prodaje kredite prikupljanjem plastičnog otpada koji bi inače ostao u životnoj sredini, a kompanija ili pojedinac kupovinom određenog broja kredita daje kompenzaciju za svoj plastični otisak ili njegov dio. Ovo znači da bilo koja kompanija može da proizvede ogromne količine plastike za jednokratnu upotrebu i time uzrokuje recipročne emisije, a da sebe predstavlja kao neutralnu kada je u pitanju plastični otpad zato što je drugom licu platila dovoljno novca za prikupljanje otpada, koji se uglavnom ne može reciklirati. Plastični otpad često sakupljaju neformalni sakupljači i on se spaljuje u cementnim pećima. Ugljenična neutralnost i kompenzacije za emisije ugljenika su lažna rješenja za klimatsku krizu, a isto važi i za neutralizaciju plastičnog otpada. Količina plastike se u stvari ne smanjuje, a teško je znati koliko je plastičnog otpada na ovaj način uklonjeno iz životne sredine. U svakom slučaju, zaključujemo da je spaljivanje plastike samo još jedan način sagorijevanja fosilnih goriva.
Učesnicima/cama predlažemo da:
• Uključe politike nultog otpada („zero waste”) u nacionalne akcione klimatske planove
Pozivamo učesnike/ce UNFCCC-a da se obavežu da uključe strategiju nultog otpada u svoje nacionalne klimatske planove. Strategija nultog otpada je sveobuhvatan pristup upravljanju otpadom kod kojeg su smanjenje otpada i obnova materijala prioritet. Ove strategije podrazumijevaju prilagođavanje planova i poslovne pristupe koji podstiču redizajniranje proizvoda i sistema dostave; kao i bolji pristup ponovnoj upotrebi, popravci, reciklaži i kompostiranju. Krajnji cilj je cirkularna ekonomija sa nultom stopom odlaganja otpada.
Naročito se mora prekinuti rastući trend proizvodnje i spaljivanja plastičnog otpada. Da bi se ovo desilo, potrebno je suštinski transformisati dominantni sistem jednokratne upotrebe plastike u sistem nultog otpada i cirkularne ekonomije, u kojem su proizvodnja i upotreba jednokratnih proizvoda svedeni na minimum.
Strategije nultog otpada bi takođe trebalo da smanje emisije metana kroz inicijative za smanjenje otpada od hrane i povećanje količine odvojeno sakupljenog i kompostiranog organskog otpada. Vlade moraju da učine da cjelokupan životni
ciklus materijala i proizvoda koje koristimo – eksploatacija i proizvodnja, a zatim upotreba, reciklaža, kompostiranje i odlaganje – služi očuvanju zdravlja ljudi i planete.
• Zahtijevaju odgovornost kompanija za fosilna goriva i korporacija koje zagađuju plastikom
Kompanije koje se bave proizvodnjom fosilnih goriva moraju preuzeti odgovornost za svoj uticaj na pogoršanje klimatske krize, naročito kada je u pitanju efekat na ranjive zajednice. Takođe im treba onemogućiti da ostvaruju dodatni profit proizvodeći još veće količine plastike.
Jednako je važno zahtijevati od proizvođača robe široke potrošnje kao što su, između ostalih, Coca-Cola, PepsiCo, Unilever i Nestle, da postepeno iz upotrebe izbace jednokratnu plastičnu ambalažu i proizvode te da smanje svoju zavisnost od fosilnih goriva. Ove kompanije moraju preuzeti odgovornost za troškove i uticaj svojih proizvoda i ambalaže tokom cijelog njihovog vijeka trajanja. Ovo podrazumijeva i odgovornost za završetak životnog ciklusa njihovih proizvoda u skladu sa principom zagađivač plaća, uz efikasne i obavezne šeme za proširenu odgovornost proizvođača i povraćaj depozita.
U daljem djelovanju, potrebno je da vlada da podršku pokretanju i unaprjeđenju sistema koji podstiču upotrebu višekratnih proizvoda i cirkularnost, a destimulišu dalju upotrebu jednokratnih proizvoda.
• Finansiraju model pravedne tranzicije i sistem socijalne zaštite za osobe koje se bave sakupljanjem i reciklažom otpada
Pravedna tranzicija se mora baviti sprječavanjem nepravdi, siromaštva i nejednakosti. To podrazumijeva napuštanje industrije fosilnih goriva i pružanje podrške radnicima koji su radili u proizvodnji plastike i ulaganje u otvaranje prikladnih zelenih radnih mjesta.
Planovi nultog otpada treba da budu inkluzivni i pravedni, sa fokusom na otvaranje novih radnih mjesta i poštovanje prava radnika. U nerazvijenim zemljama svijeta, reciklaža za oko 15 miliona ljudi obezbjeđuje egzistenciju — što je u procentima između 0,5% i 2% populacije na globalnom nivou (12,5 do 56 miliona ljudi). Ovo su samozaposleni radnici koji najčešće pripadaju neformalnoj privredi, a koji sakupe i
do 45% ukupne količine otpada. Oni sakupljaju, sortiraju, čiste, a u nekim slučajevima i prerađuju otpad, te ga tako vraćaju industriji kao povoljan materijal sa niskom emisijom ugljenika. Na ovaj način, sakupljači otpada mogu da postanu izuzetno efikasni u reciklaži i, ukoliko im se obezbijedi potrebni status i podrška, oni mogu predstavljati ogromnu priliku za povećanje stope reciklaže, te smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte.
Ipak, sakupljači otpada su sistematski marginalizovani i često se suočavaju sa velikim društvenim i zdravstvenim problemima zbog nedostatka sindikalnog udruživanja. Zbog ovoga su u riziku od egzistencijalnih problema i veoma su podložni uticaju klimatskih promjena. Pravedna tranzicija u sektoru za otpad uključuje i neformalni sektor za otpad kao ključni akter u postojećim sistemima upravljanja otpadom, i on mora biti uključen u planiranje unaprjeđenja sistema kako bi se dodatno postigli značajni društveni i ekonomski rezultati.
Za ovakvo djelovanje već postoje modeli širom svijeta na lokalnom nivou, uključujući zabranu određenih proizvoda na nacionalnom nivou, inovativne višekratne alternative u poslovnom sektoru i zabrane „trgovine plastičnim otpadom“.
Zajednice širom svijeta prestaju da spaljuju otpad i okreću se unaprjeđivanju reciklaže, kompostiranja, smanjenju otpada i ostalim kreativnim rješenjima. Osobe koje se bave reciklažom i sakupljanjem otpada formiraju zadruge i kolektive koji promovišu socijalnu pravdu i smanjuju količinu otpada i zagađenje.
Rješenja nultog otpada se primjenjuju na lokalnom nivou u saradnji sa lokalnim zajednicama i dokaz su da drugi način postoji i da je izvodljiv. Ova rješenja pružaju način za postizanje značajnog smanjenja proizvodnje otpada i povećanja količine odvojenog sakupljanja i reciklaže otpada, dok ujedno pružaju egzistenciju sakupljačima, štede novac i štite životnu sredinu i javno zdravlje. Uz sve to, uvođenjem efikasnih sistema sakupljanja otpada i zabranom jednokratnih proizvoda od plastike, opštine sprječavaju odliv plastike u naše okeane. Zajedno, ove praktične i obuhvatne strategije pružaju neka od najdecentralizovanijih urbanih rješenja za smanjenje zagađenja, očuvanje energije i prirodnih resursa i predstavljaju ogroman potencijal za razvoj lokalnih ekonomija.
Sada je ove preporuke potrebno podići na viši nivo kroz nacionalne strategije. Nacionalni planovi nultog otpada pružaju brzu i povoljnu strategiju za smanjenje emisija uz povećanje zaposlenosti i ekonomske aktivnosti.
Sada je vrijeme da učesnici/ce UNFCCC-a ovo i primijene.
Potpisali,
Academia Mexicana de Derecho Ambiental
Acción Ecológica
Action Aid
Activista
AEEFG
Aer Beatha Limited
Again Again Limited
Algalita
Alianza Basura Cero Chile
Alianza Basura Cero Ecuador /Área de Salud de la Universidad Andina Simón Bolívar
ALIC
Alliance of Indian Waste Pickers
All India Kabadi Mazdoor Mahasangh (AIKMM)
All Our Energy
alpha academy npo
Alubarika Healthcare Services
Andy Gheorghiu Consulting
Aotearoa Plastic Pollution Alliance (APPA)
ASD-Bangladesh (Association for Sustainable Development in Bangladesh) ASOCIACIÓN AMBIENTE EUROPEO
Asociación de Mujeres Ambientalistas de El Salvador AMAES
Asociacion Ecologica Santo Tomás A.C.
Asociación para la Promoción y el Desarrollo de la Comunidad CEIBA Association Zéro Déchet Sénégal
ATEMIS-BH
Ateneo de Naga University
Azul
Bakalcha plastic waste collection
Ballp
Bambino Mio
Barrel Bag
Be the Solution to Pollution
Beyond Plastics
BIOS Argentina
Bios Argentina Nodo Tandil
Black Hills Sustainable Living
Break Free from Plastic
Break-Free From Plastic Awareness Initiative
Breathe Project
Bye Bye Plastic Bags
C-CUBED
Cafeteria Culture
CAG
CARTM
Casa Fiizi Arquitetura e Meio Ambiente Ltda
Center for Adaptive Capacity Building (CAB)
Center For Coalfield Justice
Centre for Financial Accountability
Centre for Human Rights & Governance
Centre for Zero Waste & Development in Africa (CZWDA)
Centro Ecosocial Latinoamericano
Changing Markets Foundation
Chirping Birds
Circula CT
Citizens Environmental and Social Concern (CESCo)
Citizens Network For Community Development Zambia
Clean Future
CleanEarth4Kids.org
Climate Crisis Policy
Climate Justice Alliance
Climate Justice Group
Coaching servicios profesionales
Coastlove
Colectivo VientoSur
Colectivo Voces Ecológicas COVEC
Common Seas
Community Transformation Foundation Network (COTFONE)
Consumers for a Plastic Free Fiji
Consumers’ Association of Penang
coordinamento ligure gestione corretta rifiuti (GCR)
Corporación Chile Ambiente
Corporacion Peograma La Caleta
Covenant University
CREST- Center for Renewable Energy and Sustainable Technology Dawn Dones
Earth Ethics, Inc.
EarthCharter International
Eco Sitio
Eco-Cycle
ECO-VISTA MOVEMENT
Ecology Center
Ecomak Recyclers
Ecoton
Ecovista isiolo
Ecowaste Coalition
Ekologi brez meja
Enablement Ark
End Plastic Pollution
Environmental Investigation Agency
Environment and Social Development Organization
Environmental & Public Health Consulting
Environmental association Za Zemiata (FOE Bulgaria, ZeroWasteBulgaria) Environmental Defence Canada
Environmental Rights Action/Friends of the Earth Nigeria
ENVISION RECYCLING
European Environmental Bureau
Federal Capital Territory Administration, Satellite Town Development Department, Environment Division, Abuja
First Unitarian Environmental Justice Ministry
Flying Kite Motion Pictures
Food & Water Watch
Forum For Better Bapatla
Foundation for Environment and Development ()FEDEV
Friends of the Baltic
Friends of the Earth – Slovakia – SPZ
Friends of the Earth Russia = Russian Social Ecological Union
Front Commun pour la Protection de l’Environnement et des Espaces Protégés (FCPEEP)
Fronteras Comunes
Fundacion Aguaclara
Fundación El Árbol
Fundación La Alameda
fundacion lenga
Fundación Minga por el mar
GAIA
Gallifrey Foundation
Gary Liss & Associates
GAYO – Green Africa Youth Organisation
Githurai Social Justice
GLOBISIS
Good Habitat
Grambangla Unnayan Committee
Green Course Israel
Green jewell movement
Green Knowledge Foundation
Green Living Science
Greenpeace
Green Schools Alliance
Green Vientiane
Greenaction for Health and Environmental Justice
Greeners Action
Greening the Caribbean
Greenway of Life Initiative
Health and Environment Justice Supprot (HEJSupport)
Health Care Without Harm SE Asia
Heinrich-Böll-Stiftung
Heirs To Our Oceans
Householders’ Options to Protect the Environment (HOPE) Inc.
Humusz Szövetség
Independent Environmental Education Consultant
Indigenous Environmental Network
Inland Ocean Coalition
Innovation for Life group
Instituto ATEMIS BH – Análise do Trabalho e das Mutações Industriais e dos Serviços
Instituto Polis
Instituto SUSTENTAR Interdisciplinar de Estudos e Pesquisas em Sustentabilidade Integrated Social And Agriculture Development Organization (ISADO) International Pole & Line Foundation (IPNLF)
ITERAS
IWLA
JA!Justica Ambiental
Jovenes Ambientalistas
Kentucky Environmental Foundation
KFEM
Kool Kids of Kali
Korea Zero Waste Movement Network
Küste gegen Plastuik. e.V.
KYMA sea conservation & research
Lagos State Government
Lakshya A Society for Social and Environmental Development
Lara Mora
Let India Breathe
Let’s Do It Foundation
Let’s Do It Ghana
Let’s Do It! Togo
life+planet llc
Likha Initiative
Ludewa Vocation Training & Innovation Center
MASSPIRG
MASSPIRG Students UMASS Amherst
McKnight Higgins Consulting
Microplastic Research Group
Minnesota Environmental Justice Table
Missouri River Bird Observatory
MNCR- Movimento Nacional dos Catadores de Materiais Recicláveis Mobius Circle APS
Mother Earth Foundation
Nagrik Chetna Manch
Nairobi Recyclers
National Toxics Network, Zero Waste Australia Campaign.
Nature’s buddy NGO
NET Africa
New Zealand Product Stewardship Council
Nexus3 Foundation
Nipe Fagio
No Plastic In My Sea
Nothing Left to Waste
Núcleo Alter-Nativas de Produção da Universidade Federal de Minas Gerais (UFMG) Ocean. Now!
OceanCare
Ocoa Nativa
Ondokuz Mayıs University
ONG CERES
Only One
openoceanminded
Otium Works LTD
PANinA
paryavaranmitra
Pelican Kenterra P LTd
Penn Environment
People Over Plastic
Personal citizen
Pheha Plastic
Plastic Change
Plastic Free Delaware
Plastic Free Minehead
Plastic Pollution Coalition
Plastic Tides
Plastic-Free Hackney CIC
Plogging Kenya
Polish Zero Waste Association
Political Ecology Research Centre
Posidonia Green Project
PPLH Bali
Pro Wildlife
Protect posidonia
Pusat Pendidikan Lingkungan Hidup Bali (environmental education center) RAPAL Uruguay
Reciclaje San Antonio
Red de Acción por los Derechos Ambientales RADA
Red Internacional de Promotores ODS – Chile
RedBioLAC
Res.Awesome Ltd
Resilient Dunedin Inc
Retorna
Rio Grande International Study Center
Sahabat Alam Malaysia (Friends of the Earth)
Samvidhan Kendra
SCAC Magallanes
Sciaena
SDG Research Focus Group
Semester at Sea
Sierra Club
Sisters of St. Francis
Social Development for Communities (SDC) Foundation
society for sustainable development
Society for Direct Initiative for Social and Health Action (DISHA)
South African Waste Pickers Association
StopPlastics
Strandliners CIC
Sunflower Alliance
Surfrider Foundation Europe
Sustainable Environment Development Initiative
Sustainable Roanoke
Taiwan Watch Institute
Taiwan Zero Waste Alliance
Takeaway Throwaways
Taller de Comunicación Ambiental (Rosario)
Taller Ecologista
Texas Campaign for the Environment
Thanal
The Center for Oceanic Awareness, Research, and Education (COARE) The Center for Sustainable and Just Communities
The Centre for Social Research and Development
The Chamber of Diving and Water Sports
The Indonesia Plastic Bag Diet Movement
The Last Beach Cleanup
The Last Plastic Straw
The Nappy Alliance
The Rubbish Trip
The Watershed Project
Thuchila Youth Empowerment Programme and Development Network Toward Zero Waste North Carolina
TRASH HERO MUBA
Trash Hero World
Tuesdays With(out) Tillis Climate Crisis Committee
Turtle Island Restoration Network
U-recycle Initiative Africa
United Kingdom Without Incineration Network (UKWIN) Universidad
Universiti Teknologi Malaysia
University of the Arts London, Central St Martins
University of Victoria (UVIC)
Unwaste.io Ltd
Vietnam Zero Waste Alliance
VMCH
VOICE of Irish Concern for the Environment
VOICE Ireland
Vsi “Ziedine ekonomika” (NGO “Circular economy”)
Vuma Earth Nigeria
WALHI West Java
War on Waste break Free From Plastic Negros Oriental
Wear You Stay
WECF International
West 80s Neighborhood Association
Western Studios, Leeds Ltd
WIEGO
Wild Patch Gardens LLC
Women & Child Development Organization (APARAJITA)
Youth for Environment in Schools Organization
YPBB (Yaksa Pelestari Bumi Berkelanjutan)
Zelena akcija / Friends of the Earth Croatia
Zero Waste Alliance Ukraine
Zero Waste Association of South Africa
Zero Waste BC
Zero Waste Belgium
Zero Waste Europe
Zero Waste France
Zero Waste Italy
Zero Waste Latvija
Zero Waste Montenegro
Zero Waste Network Aotearoa (NZ)
Zero Waste Society
Zero Waste Tunisia
Zero Waste Warren County (NY)
Zéro Zbel
Translated by Vanja Cicmil.